2018-2019 döneminde , Kanada mercimek ihracatı (Ağustos-Ocak), 2017-2018 döneminden bu zamana oranla keskin bir şekilde artarak 1.0 milyon ton seviyesinde gerçekleşmiştir. 

kanada

Mercimek fiyatları ne olur sorusunun cevabı dünyanın en çok üretim yapan ülkesi kanada'nın arz ve talebini incelemekten geçiyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Bangladeş ve Hindistan'ın şu anda en büyük ihracat pazarları olan ürün ihracatının 1,7 milyon ton olması bekleniyor. İhracat talebinin artması nedeniyle ihracat stoklarının düşmesi bekleniyor. Genel ortalama fiyatın külfetli bir stok nedeniyle düşmesi bekleniyor.

Mart ayı boyunca, Saskatchewan'daki büyük yeşil ve kırmızı mercimeklerin çiftlik içi fiyatı 40 $ / ton düştü. Büyük yeşil mercimek için ortalama fiyatın, 2017-2018 döneminde 340 $ / ton prim olan kırmızı mercimek fiyatlarına kıyasla, kırmızı mercimek fiyatlarına göre 70 $ / ton prim tutması beklenmektedir.

2019-2020 için , Kanada'da ekili alanın, önceki ilkbahar ile karşılaştırıldığında tüm yeşil mercimek türleri için daha düşük beklenen getiriler nedeniyle 1.45 Mha'ya düşmesi beklenmektedir. Daha yüksek verimle, üretimin marjinal olarak 2,1 Milyonton'a yükseleceği tahmin ediliyor, ancak stoklarındaki düşüşe bağlı olarak arzın marjinal olarak 2,9 Milyonton'a düşmesi bekleniyor. İhracatın 1.8 Miyonton. Gerçekleştirilen stokların keskin bir şekilde düşmesi ve fiyatların desteklenmesi beklenmektedir. Tüm sınıflarda ortalama fiyat 2018-2019 yükselmesi bekleniyor.

USDA Mart Ekim raporunda, ABD mercimek tohumlarının bulunduğu alanın geçen yıla göre % 29 oranında azalarak 0,55 milyon dönüme düşmesi beklendiğini gösterdi. Montana'da ekilen alanın keskin bir şekilde düşmesi bekleniyor.